28 grudnia 2018

Paszteciki ze szpinakiem i serem

Dla wszystkich miłośników szpinaku to z pewnością będzie niebo w gębie. Paszteciki wychodzą naprawdę świetnie! Przepis na ciasto mam od koleżanki z pracy, która akurat na tym cieście przygotowała kapuśniaczki. A ja Wam polecam nieco inny farsz niż kapusta. Mam nadzieję, że będzie smakować! Z ciastem pracuje się bardzo dobrze. Nie ma potrzeby wcześniejszego ogrzewania składników, wszystko wystarczy na bieżąco przed przygotowaniem wyjąć z lodówki. Nie wymaga też czasu na wyrastanie. Jest naprawdę szybkie i niezawodne.


Składniki:

Ciasto:
1/2 kg mąki
szczypta soli
1 całe jajko
2 żółtka
1 łyżka cukru
100 g drożdży
250 g margaryny
1/2 szklanki śmietany

Farsz:
450 g mrożonego szpinaku
1 duża cebula
3-4 ząbki czosnku
250 sera białego półtłustego
sól, pieprz
olej do smażenia

Sposób wykonania:

1. Zrobić farsz. Na patelni rozgrzać olej, dodać posiekaną cebulkę, chwilkę dusić po czym dorzucić szpinak i dusić i mieszać, aż woda w większości odparuje. Zmniejszyć ognień, dodać pokruszony biały ser i chwilkę jeszcze trzymać na ogniu. Doprawić solą, pieprzem i zmiażdżonymi ząbkami czosnku - ilość wedle uznania.
2. Zrobić ciasto, do śmietany wkruszyć drożdże, dodać cukier i całość wymieszać.
3. Na stolnicę przesypać mąkę, dodać margarynę, sól, troszkę posiekać, po czym dodać śmietanę z drożdżami, jajko, żółtka i zagnieść ciasto.
4. Ciasto rozwałkować na grubość 7-10 mm, na jeden brzeg wyłożyć farsz i odciąć ciasto. Skleić i łączeniem położyć do spodu. Ostrym nożem pociąć w dowolne porcje.
5. Paszteciki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem w odległościach od siebie, bo ładnie rosną. Posmarować wierzch pozostałym białkiem i posypać np. sezamem.
6. Piec w 180 st. C do zrumienienia się wierzchu (tak ok 15-20 minut). Podobnie postępujemy z pozostałym ciastem i farszem.

Smakuje i na ciepło i na zimno. Można je podgrzać w mikrofalówce przed podaniem.

Smacznego!!!

26 grudnia 2018

Staropolski piernik dojrzewający

Tym razem już przepis kompletny, bo łatwiej jest czytać przepis w całości, niż szukać po blogu kolejnych etapów ;-)
Piernik staropolski mnie zauroczył i wchodzi na stałe do mojego menu świątecznego. Ciasto jest pyszne, aromatyczne, po prostu idealne. Nadaje się też na pierniczki wykrawane. Kto raz spróbuje, ten z pewnością się zakocha;-)



Etap I - przygotowanie ciasta należy zacząć 4-6 tygodni przed Świętami, ja przygotowałam je w dzień imienin Huberta (3.11), aby ciasto poleżakowało z dobrych 6 tygodni. Im dłużej leżakuje, tym lepiej.


Składniki:

500 g miodu
250 g margaryny
2 niepełne szklanki cukru
1 kg mąki
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
1/2 łyżeczki soli
2-3 opakowania przyprawy do piernika

Sposób przygotowania:

1. Miód, cukier i margarynę stopniowo rozpuścić w rondlu, aż do rozpuszczenia. Nie gotować. Odstawić do przestudzenia.
2. Sodę rozpuścić w mleku.
3. Do miski przełożyć wszystkie składniki łącznie z tymi wcześniej rozpuszczonymi i zagnieść ciasto. Ja to zrobiłam mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Należy zrobić to starannie, aby wszystkie składniki się połączyły. Ciasto wychodzi luźne, ale podczas leżakowania w chłodzie ma zgęstnieć (i zgęstniało).
4. Ciasto przełożyć do kamionkowego, emaliowanego lub szklanego naczynia. Przykryć lnianą ściereczką i pokrywką lub grubą folią i schować do lodówki lub w chłodne miejsce na 6 tygodni.


Etap II - Pieczenie:

Ciasto podzielić na 3 części. Ja podzieliłam na 4 i z jednej części upiekłam wykrawane pierniczki. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Rozwałkować ciasto lekko podsypując je mąką. Piec 15-20 minut w 170 st.C. Ciasto bardzo rośnie, praktycznie podwaja swoją objętość. Podobnie postąpić z pozostałymi częściami ciasta. Po upieczeniu blaty wystudzić.


Etap III - Przełożenie:

Piernika można przełożyć od razu po przestudzeniu, lub pozostawić blaty na 3-4 dni. Ważne, aby 3-4 dni przed świętami piernik przełożyć, aby ciasto skruszało.
Blaty piernikowe przełożyć do wyboru: podgrzanymi powidłami śliwkowymi, masą marcepanową / orzechową/ na grysiku, dżemem z czarnej porzeczki. Wszystko wedle uznania. Ja przekładałam domowym dżemem z czarnej porzeczki. Zużyłam 3 słoiki.
Przełożone ciasto należy obciążyć i odstawić na 3-4 dni. Następnie piernika podzielić na 3-4 porcje (u mnie 4), każdą oblać polewą kakaową lub czekoladową, ewentualnie udekorować.


Moja polewa:
1 tabliczka (100g) gorzkiej czekolady
40 g masła

Masło rozpuścić w rondelku, zdjąć z ognia i wrzucić czekoladę, chwilkę poczekać, po czym wymieszać całość do rozpuszczenia się czekolady. Odstawić, aż trochę zgęstnieje. Gotową polewą posmarować pierniki. Proporcje na polewę należy zwiększyć w zależności ile jej nam potrzeba. Na 4 porcje piernika zużyłam potrójną porcję tej polewy. Wierzch można udekorować - u mnie były to siekane orzechy i posypka cukrowa.

Piernik długo zachowuje świeżość pod warunkiem, że jest przechowywany np. w lnianej ściereczce i w chłodnym miejscu.

Smacznego!!!


Źródło: Moje wypieki 

23 grudnia 2018

Życzenia świąteczne


Kochani. Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam Wam serdeczne życzenia. Przede wszystkim zdrowia, spokoju ducha i radości na każdy dzień, świąt spędzonych w miłej i rodzinnej atmosferze, błogosławieństwa od Bożej Dzieciny. Niech w każdym sercu narodzi się na nowo Bóg!



19 grudnia 2018

Pierniki

I na choinkę i do zjedzenia ;-) Pierniczków nigdy dość!


Składniki:

1/4 szklanki miodu
80 g masła
1/2 szklanki cukru pudru
2 i 1/4 szklanki mąki pszennej (można pół na pół z krupczatką)
1 jajko
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki dobrej przyprawy do pierników

Sposób przygotowania:

1. Masło, miód i cukier umieścić w garnuszku i rozpuścić. Odstawić do przestudzenia.
2. wszystkie składniki zagnieść. Jeśli ciasto jest za sypnie, należy dodać miodu, a jeśli zbyt klejące to podsypać mąką.
3. Wałkować na 2-3 mm i wycinać pierniczki. Piec8-10 minut w 180 st.C. Wystudzić na kratce.
4. Pierniki można polukrować. Moje akurat były wycinane foremkami ze wyżłobieniami, więc darowałam sobie dodatkowe dekoracje. 

Smacznego!!!

Źródło: Moje wypieki

18 grudnia 2018

Rolada schabowa ze szpinakiem

W niedzielę na obiad robiłam roladę. Pierwszy raz robiłam mięso w takiej wersji. Nie wiedziałam, że to takie proste! Na ciepło można zjeść do obiadu, a na zimno do kanapki. Śmiało można przygotować roladę na święta - myślę, że miło Was zaskoczy ;-)


Składniki:

1 kg schabu bez kości
300 g mrożonego szpinaku
1 mała cebula
3 ząbki czosnku
sól, pieprz
1/2 łyżeczka tymianku
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
olej do smażenia
majeranek
5 łyżek tartego żółtego sera
sos sojowy ciemny

Sposób wykonania:

1. Mięso wypłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem. Rozkroić na płat o grubości 1 cm. Rozbić delikatnie tłuczkiem. Natrzeć solą i świeżo mielonym pieprzem. Zwinąć i włożyć do lodówki.
2. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju, dodać posiekaną cebulkę i chwilkę dusić. Dodać szpinak, chwilkę dusić, po czym dodać zmiażdżone ząbki czosnku, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i tymianek. Dusić, aż woda odparuje. Zdjąć z gazu, chwilkę odstawić po czym dodać żółty ser i wymieszać.
3. Wyjąć mięso z lodówki, rozłożyć. Nałożyć farsz. Mięso zwinąć ciasno w rulon, obwiązać nicią kuchenną. Wierzch lekko natrzeć sosem sojowym i majerankiem.
4. Przełożyć do naczynia żaroodpornego, przykryć folią spożywczą. Piec w 180 st.C przez ok 70-80 minut. Pod koniec pieczenia można zdjąć folię, aby mięsko się zrumieniło.
5. Podawać na ciepło do obiadu lub na zimno do kanapki.

Smacznego!!!

Źródło: Kuchnia szeroko otwarta

 

15 grudnia 2018

Staropolski piernik dojrzewający - etap II

Przyszła pora na wypiekanie piernika. Ciasto na piernik porządnie się wyleżakowało, dojrzało. Piernik pieczemy tak 5-7 dni przed świętami. Zagniecione ciasto świetnie nadaje się też na małe wykrawane pierniczki. Dlatego też ja swoją porcję podzieliłam na 4 części, z jednej upiekłam trochę pierniczków, a reszta przeznaczona jest na piernik. Poniżej podaję tradycyjny sposób podziału ciasta.

Tuż przed posmarowaniem polewą...
Po upieczeniu...

Pieczenie:

Ciasto podzielić na 3 części. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Rozwałkować ciasto lekko podsypując je mąką. Piec 15-20 minut w 170 st.C. Ciasto bardzo rośnie, praktycznie podwaja swoją objętość. Podobnie postąpić z pozostałymi częściami ciasta. Po upieczeniu blaty wystudzić.

Przełożenie:

Piernika można przełożyć od razu po przestudzeniu, lub pozostawić blaty na 3-4 dni. Ważne, aby 3-4 dni przed świętami piernik przełożyć, aby ciasto skruszało.
Blaty piernikowe przekładamy podgrzanymi powidłami śliwkowymi, masą marcepanową, dżemem z czarnej porzeczki, masą orzechową lub na grysiku. Wszystko wedle uznania. Ja przekładałam domowym dżemem z czarnej porzeczki. Zużyłam 3 słoiki.
Przełożone ciasto należy obciążyć i odstawić na 3-4 dni. Następnie piernika dzielimy na 3-4 porcje, każdą oblewamy polewą kakaową lub czekoladową, ewentualnie dekorujemy.


Moja polewa:
1 tabliczka (100g) gorzkiej czekolady
40 g masła

Masło rozpuścić w rondelku, zdjąć z ognia i wrzucić czekoladę, chwilkę poczekać, po czym wymieszać do rozpuszczenia. Odstawić aż trochę zgęstnieje. Gotową polewą posmarować pierniki. Proporcje na polewę należy zwiększyć w zależności ile jej nam potrzeba. Na 4 porcje piernika zużyłam potrójną porcję tej polewy.

Piernik długo zachowuje świeżość pod warunkiem, że jest przechowywany np. w lnianej ściereczce i w chłodnym miejscu.

Smacznego!!!

Przypominam, że ja podzieliłam ciasto na 4 części, z jednej zrobiłam pierniczki, a z reszty piernik ;-)

Piernik przełożony dżemem z czarnej porzeczki
Pierniczki

10 grudnia 2018

Śmietanowiec / Sernik bez sera

Przepis na to ciasto mam już od bardzo dawna. Zdjęcie też już nie nowe. Ale przepis dobry, więc polecam!


Składniki (blaszka 25x35cm):

Ciasto:
3 szklanki mąki
1/2 szklanka cukru
250 g masła
6 żółtek
cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa śmietanowa:
4 kubki śmietany 18% (każdy po 330ml)
2 budynie śmietankowe w proszku
6 białek
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru waniliowego

Dodatkowo: rodzynki lub puszka brzoskwiń

Przygotowanie:

1. Jeśli mamy zamiar dodać brzoskwinie, to należy je pokroić w kostkę i wymieszać z łyżką mąki. Rodzynki też należy lekko obtoczyć w mące.
2. Ciasto zagnieść, podzielić na 2 części (1/3 i 2/3) i schłodzić. Jedną większą część ciasta wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, zapiec chwilę w piekarniku (tak 10-15 minut).
3. Śmietanę zmiksować z cukrami, i budyniami. Białka ubić i dodać do masy śmietanowej.
4. Na podpieczony spód wyłożyć brzoskwinie lub rodzynki. Masę wylać na wierzch. Na masę zetrzeć pozostałą część ciasta. Piec w 200 st.C przez 70-75 minut. Jak wierzch się podpiecze, to przykryć folią aluminiową.
5. Ciasto ostudzić w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.

Smacznego!!!

7 grudnia 2018

Sałatka na krakersach z tuńczykiem

Niedawno przygotowałam tę sałatkę. Już od dawna jest na wielu blogach, ale jakoś nie byłam przekonana do krakersów w sałatce. A tu taka miła niespodzianka! Sałatka jest naprawdę świetna! Proporcje są na małą porcję, więc jeśli macie zamiar przygotować ją na święta, to spokojnie można podwoić składniki.


Składniki:

18 krakersów
3 jajka
1 puszka tuńczyka w sosie własnym + oliwa z oliwek
80-100g sera żółtego
ok 6 łyżek majonezu
biały pieprz
sól
szczypiorek

Sposób wykonania:

1. Jajka ugotować na twardo. Ostudzone jajka podzielić na białka i żółtka.
2. Ser żółty zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Dodać 3 łyżki majonezu i wymieszać.
3. Białka zetrzeć na tarce jarzynowej. Wymieszać z 3 łyżkami majonezu i szczyptą soli (naprawdę odrobinkę lub można i sól pominąć, bo krakersy są słone).
4. Tuńczyka odsączyć z wody, dodać 4 łyżki oliwy z oliwek i wymieszać.
5. Na płaskim naczyniu ułożyć warstwowo: 6 krakersów, ser z majonezem, 6 krakersów, tuńczyka, 6 krakersów, białka z majonezem. Wierzch przykryć tartym żółtkiem i posypać siekanym szczypiorkiem.
6. Włożyć do lodówki na minimum 4 godzinki, by krakersy zmiękły.

Smacznego!!!

Źródło: Przyślij przepis

5 grudnia 2018

Sękaczek

Orzechy i jabłka to niewątpliwie wspaniałe połączenie. W ubiegłym roku piekłam właśnie to ciasto. Robi się dość szybko, można go spokojnie zrobić 2 dni wcześniej, by kruche placki zmiękły.


Składniki:

Ciasto:
35 dag mąki
25 dag masła / margaryny
12 dag cukru
2 łyżki kwaśniej śmietany
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Jabłka:
2 kg jabłek
2 żółte galaretki

Masa orzechowa:
18 dag posiekanych orzechów
18 dag cukru
3 łyżki mleka
3 łyżki miodu
15 dag masła

Sposób wykonania:

1. Z podanych składników zagnieść ciasto. Podzielić na 3 części i upiec osobno 3 blaty w 200 st.C do zrumienienia. Ostudzić.
2. Jabłka obrać. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Smażyć pod przykryciem ok 10 minut - można dodać odrobinkę wody. Zdjąć z ognia, wsypać galaretki i dokładnie wymieszać.
3. Zrobić masę orzechową - wszystkie składniki wymieszać i trochę podgrzać.
4. Przełożyć ciasto (od dołu): placek - 1/2 jabłek - placek  - 1/2 jabłek - placek - masa orzechowa.
5. Pozostawić do stężenia wszystkich warstw.

Smacznego!!!

Źródło: 103 ciasta siostry Anastazji

2 grudnia 2018

Tort makowy z kremem kawowym

Zapraszam Was po przepis na fajny tort makowy z dodatkiem jabłek oraz kremem kawowym. Piekłam go rok temu na Święta.


Składniki (tortownica 26):

Ciasto:
350 g suchego maku
8 jajek
1 szklanka cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
200 masła
2 szklanki posiekanych lub mielonych bakalii (u mnie mielone i siekane orzechy włoskie, posiekane migdały, rodzynki i skórka pomarańczowa)
4 jabłka starte na tarce jarzynowej
8 łyżek suchej kaszy manny
aromat do wyboru rumowy / arakowy / migdałowy

Krem:
250 g miękkiego masła
1 budyń waniliowy
300 ml mleka
2-3 łyżki cukru pudru
kilka łyżek mocnego naparu z kawy rozpuszczalnej

Sposób przygotowania:

1. Ciasto: Mak przełożyć na drobniutkie sitko, porządnie przepłukać wodą. Przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem lub gorącym mlekiem i pozostawić na całą noc.
2. Po tym czasie mak dokładnie odsączyć i trzykrotnie zmielić w maszynce do mielenia.
3. Do zmielonego maku dodać roztopione masło. Wymieszać.
4. Utrzeć na puch żółtka z cukrem pudrem.
5. Do masy makowej dodać utarte jabłka, bakalie, kaszę manną i aromat. Dodać ubite żółtka z cukrem i wymieszać. Na koniec dodać ubite na sztywno białka i delikatnie wymieszać całość.
6. Ciasto przełożyć do tortownicy wysmarowanej masłem, piec w 180-190 st. C przez ok 60 minut. Zimne ciasto przekroić na dwa blaty.
7. Krem: Na mleku ugotować budyń, całkowicie wystudzić w temperaturze pokojowej. Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem, po czym dodawać partiami przestudzony budyń. Na koniec dodać kilka łyżek zimnego naparu z kawy - ilość dowolna w zależności jaki smak masy chcemy uzyskać.
7. Połową masy przełożyć makowiec, resztą posmarować wierzch i boki tortu. Wierzch i boki dodatkowo posypać zmielonymi orzechami włoskimi.

Smacznego!!!