8 sierpnia 2012

Ogórki konserwowe (korniszony)

To już moje ostatnie przetwory z ogórków, jakie Wam prezentuję... Uniwersalne ogórki konserwowe (korniszony), które potem wykorzystuję do sosów na zimno, sałatek, do obiadu, lub po prostu jako przegryzka :)


Składniki:

drobne ogórki

Na jeden słoik należy przygotować:
liść laurowy
kilka ziarenek ziela angielskiego
gorczyca
kawałek korzenia chrzanu
ząbek czosnku
plasterek cebuli
kilka plasterków marchewki
koper

Zalewa (proporcje):
1 litr wody
1/2 szklanki octu 10%
2 płaskie łyżki soli
2 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

1. Zagotowujemy zalewę i studzimy.
2. Ogórki myjemy, odcinamy ogonki (można pominąć).
3. Na dno słoika wkładamy składniki wymienione powyżej, następnie wkładamy ogórki.
4. Zalewamy chłodną zalewą i dobrze zakręcamy. Pasteryzujemy 5-10 minut po zagotowaniu.


Smacznego!!!

A poniżej przedstawiam Wam propozycje na inne ogórkowe przetwory:

1. Ogórki konserwowe (korniszony) z miodem
2. Ogórki kiszone
3. Ogórki małosolne
4. Ogórki kanapkowe w zalewie słodko-kwaśnej
5. Mizeria na zimę
6. Sałatka ogórkowa z papryką i kurkumą


24 komentarze:

  1. Z mamą ostatnio też zabrałyśmy się za ogórki:)
    Tylko ,że kiszone:)
    Ale te na occie mają swój własny smak.. są też wyśmienite:)
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ogorki w kazdej postaci...lubie bardzo... korzystam z zaproszenia..kiedy i gdzie?
      pozdrowionka

      Usuń
  2. Ja jeszcze nie zaczęłam zaprawiać ogórków :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super na zimę będzie jak znalazł :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zaraz zrobię wg Twojego przepisu:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Właśnie zrobiłam,są wysmienite:)))

    OdpowiedzUsuń
  6. Są wyśmienite

    OdpowiedzUsuń
  7. właśnie robię :) zobaczymy co wyjdzie, mam jeszcze ochotę zrobić ogórki z chili - ślicznie wyglądają :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie ma chyba w języku polskim określenia ogórki korniszone!!!!!!!!!! Jest korniszon, są korniszony, ale nie KORNISZONE, na litość boską. Ponadto używa Pani tego słowa także w odniesieniu do ogórków konserwowych, a cos mi się wydaje, że to nie to samo. Od lat robię i takie, i takie i wydaje mi się, że korniszony to maleńkie ogóreczki w znacznie bardziej ostrej zaprawie. Nie to, że chciałabym kogokolwiek pouczać, daleka jestem od tego, ale takie fajne ma Pani przepisy, że aż mnie serce zabolało jak zobaczyłam te KORNISZONE. Pozdrawiam ciepło, proszę darować śmiałość. Przepis na paprykę sprawdzony, jest wyśmienita. Agi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy słowo 'korniszone' jest poprawne czy nie. Jest za to powszechnie używane. Nie widzę też różnicy między korniszonami a ogórkami konserwowymi, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. W sumie to dla mnie bez różnicy :)

      Cieszę się, że papryczka do gustu przypadła, pozdrawiam!

      Usuń
    2. Korniszony to drobne ogórki konserwowe. Natomiast ogórki korniszone nie jest w powszechnym użyciu, ja słyszę to pierwszy raz a nawet pisząc tak na komputerze wykazuje błąd pisowni! To jakaś bzdura!

      Usuń
  9. Właśnie kończę wkładać konserwowe mam nadzieję że wyjdą pycha .

    OdpowiedzUsuń
  10. A to ciekawe ,gdzie słyszeliście słowo komiszon albo korniszone.Ta pierwsza nazwa "komiszon" nie występuje w ogóle w języku polskim ani w żadnym innym a wzięła się prawdopodobnie u " Anonimowy10 września 2014 22:16 " ze zwyczajnego niechlujstwa językowego,które jeszcze próbuje zaszczepiać innym.Natomiast 'korniszone" to nie to samo co kwaszone,bo korniszon to nazwa ogórka zrobionego wg.odpowiedniego przepisu a więc tylko i wyłącznie korniszon a nie "korniszone".Np.robimy korniszony a nie kornisimy,to absurd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słownik języka polskiego zawiera słowo KORNISZONY, a cytowany przez Panią autor trochę go odmienił, może nie powinien, nie znam się :)
      http://sjp.pl/korniszony
      Pozdrawiam!

      Usuń
  11. Muszę chyba przeprosić autora postu "Anonimowy10 września 2014 22:16 " ,bo po dokładnym przyjrzeniu się widzę ,że autor pisze KORNISZON a nie KOMISZON ,czcionki są tak blisko,że zlewają się i RN wygląda jak M .
    Natomiast oczywiście nie można mówić "korniszone" i nawet gdy w pewnym środowisku ludzie tak mówią to jest to nieprawidłowe.Ludzie mówią wiele niepoprawnych słów i uważają,że tak się mówi.

    OdpowiedzUsuń
  12. czytam posty i powiem szczerze ze jestescie naprawde zalosne i zalosni zwracacie uwage a sami nie wiecie co mowicie spojrzcie wokol siebie ile macie brudu za nim swoja glupota chcesz zaiskrzyc sie popisujecie ujawnij sie krolowo posprzataj wokol siebie za nim przyjdziesz sprzatac u siasiadow ,zal mi takich ludzi ktorzy sa zalosni chodza i doszukuja sie a sami maja znikoma wiedza skoro zagladaja do innych ,,, pokaz co potrafisz zrobic za nim sie popisujesz wiadomosciami z trzeciej klasy ,,,

    OdpowiedzUsuń
  13. 1/2 szklanki octu, czy to oznacza 1 lub 2 szklanki czy pół szklanki?

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo fajne ogorki. Robilismy w zeszlym roku, teraz powtorka. Polecam. Gosia

    OdpowiedzUsuń
  15. Przepis, który pani podała to nie korniszony, lecz po prostu ogórki konserwowe. Korniszony, to całkiem co innego, ale po prostu ludzie się nie znają i używają tych określeń zamiennie. Korniszony - fakt , są to małe ogóreczki,ale najpierw dobę leżą w solance, następnego dnia solankę się wylewa , a ogórki zalewa się roztworem wody i octu, astępnego dnia zlewa się wszystko do garnka , dodaje się octu i zostawia na następną dobę. Po tym czasie szykuje się zalewę z przyprawami i dopiero tą zalewą zalewa się ogórki w słoikach i zamyka.

    OdpowiedzUsuń
  16. Domowe przetwory, marynaty, kiszonki, dżemy, konfitury i soki to doskonały sposób na to, żeby zamknąć w słoikach to, co najcenniejsze – smak, aromat i bogactwo składników odżywczych sezonowych warzyw i owoców.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Zrobiłaś/eś jakieś danie z przepisu z mojego bloga? Zrób zdjęcie i przyślij do mnie, a umieszczę je w Galerii Czytelników!