Składniki:
70 dag mięsa wieprzowego - tutaj szynka
40 dag wątróbki drobiowej
20 dag słoniny
3 jajka
liść laurowy
kilka ziarenek ziela angielskiego
kminek
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
sól, pieprz, imbir do smaku
3 łyżki suszonej natki pietruszki
2 cebule
3 ząbki czosnku
Sposób przygotowania:
1. Wieprzowinę umyć, pokroić na mniejsze kawałki, zalać wodą i dodać liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz i kminek i gotować do miękkości. Mięso wyciągnąć z wywaru (ale nie wylewać, bo się przyda).
2. 15 dag słoniny pokroić w kosteczkę. Cebulę i czosnek posiekać.
3. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju. Zrumienić cebulę z czosnkiem, następnie dodać pokrojoną słoninę i całość dusić 15 minut.
4. Do patelni dodać wątróbkę i dusić ok. 5 minut.
5. Mięso wieprzowe i wszystko z patelni przepuścić przez maszynkę do mięsa 3 razy. Doprawić gałką muszkatołową, solą, pieprzem i imbirem, dodać natkę pietruszki. Wbić jajka i wymieszać. Jeśli wydaje nam się, że masa jest za sucha to należy dolewać stopniowo wywar z gotowania wieprzowiny (ja dolałam za mało wywaru - ok pół szklanki, następnym razem dodam trochę więcej).
6. Foremki (u mnie aluminiowe) posmarować tłuszczem i obsypać bułką tartą. Na dno formy wyłożyć cieniutkie plastry pozostałej słoniny, nałożyć masę, foremki przykryć folią aluminiową (o czym zapomniałam i dopiero w połowie pieczenia nałożyłam folię). Pasztety piec w 180 st C przez 50 minut.
Smacznego!!!
Źródło: Dorcia w kuchni
uwielbiam domowy pasztecik ;d
OdpowiedzUsuńWesolych I Radosnych Świąt Aniu :)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo za życzenia i też życzę wesołego Alleluja!!!
UsuńPozdrawiam!
Pasztet z tego przepisu robi furore:) a przy tym jest prosty w przygotowaniu i nie potrzeba wielu gatunków miesa. Piekłam już kilka razy i polecam;)
OdpowiedzUsuńDziękuję i pozdrawiam!
UsuńŚwietny przepis! Dziękuję! :) Pasztet smakuje jak kiedyś, u mamy. :)
OdpowiedzUsuńWitam! Na jaką foremkę jest przewidziany ten pasztet? Bo kupiłam foremki po 600ml ;) nie chcę za pierwszym razem robić wielkoluda;)
OdpowiedzUsuńWitam. Moje foremki był małe 6x20cm i wysokie na 6cm. Nie wiem jaka była ich dokładna pojemność, ale rzeczywiście takie foremki po 600 ml wystarczą. Pozdrawiam!
UsuńDziękuję za szybką odpowiedź! Czyli proporcje w przepisie są na 1 blaszkę o podanych przez Panią wymiarach?
UsuńO ile dobrze pamietam to robilam w 2 malych blaszkach. Zreszta zobaczy Pani wizualnie ile wyjdzie pasztetu i czy lepiej pakowac je do jednej wiekszej czy do dwoch mniejszych foremek.
UsuńPasztet wspaniały. Dzięki za przepis. Zamiast słoniny można dać boczku świeżego.
OdpowiedzUsuńDodatkowo dzielę pomielone mięso i do jednej części dodaje żurawinę, a do drugiej kulki pieprzu. Relacja!
Aluminiowe foremki.. gratuluję..
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się przepis. 👍 Do realizacji
OdpowiedzUsuń...☺️
Bardzo podoba mi się przepis. 👍 Do realizacji
OdpowiedzUsuń...☺️
Właśnie szukałam prostego przepisu i trafiłam na Twój Aniu. Mam zamiar upiec pasztet, więc będzie jak znalazł. Po opiniach widzę, że będzie smaczny. Ja też tak myślę, bo same składniki o tym mówią. Zastanawiam się tylko, dlaczego nie użyłaś w swoim przepisie warzyw. tak więc, jestem ciekawa, czy ma to wpływ na końcowy efekt.Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci wszystkiego najlepszego.
OdpowiedzUsuńWitam, akurat nie robiłam pasztetu z warzywami, ale zawsze można je dodać. Swoją drogą sama muszę kiedyś spróbować takiej innej wersji. Pozdrawiam!
Usuń