2 listopada 2017

„Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski”


Witajcie. Dziś propozycja nie do końca kulinarna :) Chciałabym Wam krótko opowiedzieć o bardzo ciekawej pozycji książkowej pt. "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski". Ta książka to świetna lekcja historii o naszych prababciach - bohaterkach. A dlaczego nazwałam nasze prababcie bohaterkami? Bo naprawdę nimi były!

Jakiś czas temu od CiekawostkiHistoryczne otrzymałam książkę Aleksandry Zaprutko-Janickiej pod intrygującym tytułem "Dwudziestolecie od kuchni". Autorka przenosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego, gdy kraj nasz zmagał się z wieloma problemami, które pewnie znamy z lekcji historii. Autorka pokazuje dwa kontrastowe światy - z jednej strony codzienne życie prostych ludzi borykających się z powojennym kryzysem, a z drugiej przedstawia życie polskich elit, których stoły były zawsze suto zastawione.


"Dwudziestolecie od kuchni" to także skarbnica wiedzy na temat zakupów, sklepikarzy, służby domowej, gastronomii, przyjęć i życia towarzyskiego tuż po pierwszej wojnie światowej. Dziś możemy tylko chylić czoła kobietom, które w tamtych czasach starały się stworzyć choć namiastkę tego, co bogacze mieli na co dzień. Autorka ukazuje codzienne zmagania zwykłych gospodyń domowych, którym przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. Polska zniszczona po wojnie, bieda, niedostatek... A przecież rodzinę trzeba było jakoś wyżywić. Niejednokrotnie takim właśnie prostym gospodyniom udawało się dokonać cudu - 'zrobić coś z niczego' i nakarmić puste żołądki domowników.

Bardzo podobał mi się również rozdział o wkraczającym do polskich domów rozwoju technicznym, o pierwszym sprzęcie AGD, bez którego my teraz nie wyobrażamy sobie funkcjonowania, o pierwszych instalacjach gazowych i o prądzie, które powoli, ale sukcesywnie ułatwiały życie zwykłym obywatelom.  

"Dwudziestolecie od kuchni" to również zbiór porad np. jak wyczyścić drewniane naczynia, ekspresowe gotowanie strączków, jak domyć tłuste butelki po oliwie, jak dbać o zamszowe rękawiczki - to tylko kilka przykładów. Okazuje się, że porady naszych prababek są nadal aktualne i niejedna współczesna gospodyni domowa z nich korzysta.

Nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie zachęcić wszystkich do lektury, bo to książka naprawdę godna polecenia!

Jeśli poszukujecie tej książki, można ją kupić tu: KLIK

Pięknie zapakowana przesyłka, w środku niespodzianka - poza książką jest jeszcze ciasteczko i herbatka :)

2 komentarze:

  1. Przyznam, że zaciekawiłaś mnie tą książką.Z tego co piszesz, to można dowiedzieć się z niej wiele przydatnych rzeczy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pojawia się ta ksiażka ostatnio na tylu blogach, że chyba muszę Mikołaja o nia poprosić!
    :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Zrobiłaś/eś jakieś danie z przepisu z mojego bloga? Zrób zdjęcie i przyślij do mnie, a umieszczę je w Galerii Czytelników!