31 maja 2025

Sernik z mlekiem skondensowanym

 To jeden z najszybszych serników, jakie robiłam. W dodatku lista składników jest naprawdę bardzo krótka. Należy oczywiście wyjść wszystkie składniki z lodówki jakieś 2 godziny przed pieczeniem. W przeciwnym razie sernik może mocno popękać. 

Polecam serdecznie, bo wychodzi naprawdę pyszny, a do tgo leciutki jak piórko.

Składniki (tortownica 24cm): 

  • 1 kg sera na sernik z wiaderka 
  • 5 jajek
  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego 500g
  • 2 budynie śmietankowe 
  • szczypta soli 
  • ewentualnie skórka i sok z 1 cytryny 

Sposób przygotowania: 

1. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. 

2. W misce umieścić ser, proszki budyniowe, żółtka oraz mleko skondensowane, ewentualnie sok i skórkę otartą z cytryny, zmiksować do połączenia składników. 

3. W drugiej misce ubić białka na sztywno ze szczyptą soli. Delikatnie, ale dokładnie wymieszać ubitą pianę z masą serową. 

4. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać masę serową - będzie dość rzadka. 

5. Piec w 170*C przez 40 minut, a kolejne 40 minut w 140*C funkcja góra-dół. Można na dno piekarnika umieścić naczynie żaroodporne z wodą. 

6. Sernik pozostawić w piekarniku przez kwadrans po pieczeniu, uchylić przy tym lekko drzwiczki piekarnika. 

7. Po całkowitym wystudzeniu można wierzch sernika podarować kajmakiem, kremem pistacjowym, topioną czekoladą lub oprószyć cukrem pudrem. 

Smacznego!!!

 

Źródło: Przepis znalazłam jakiś czas temu na Facebooku w komentarzach pod przepisem na zupełnie inny sernik. 

27 maja 2025

Śródziemnomorski kurczak pieczony z warzywami, czyli obiad z jednej blachy

 Dziś propozycja obiadu z jednej blachy. Bardzo łatwe danie do przygotowania, do tego naprawdę smaczne. 

Składniki: 

  • 12 pałek z kurczaka 
  • 7-8 ziemniaków 
  • 1 duża cebula 
  • duża garść pomidorków koktajlowych 
  • 2-3 łyżki oliwek z zalewy 

Marynata do mięsa: 

  • 1/3 szklanki oliwy 
  • sok z połowy cytryny 
  • 1/2 łyżeczka pieprzu 
  • 1 paska łyżeczka soli 
  • 1 łyżka suszonego oregano 
  • 2-3 ząbki czosnku 
Dodatkowo opcjonalnie: 
  • 1 łyżeczka miodu 
  • 1 łyżeczka octu winnego 

Sposób przygotowania: 

1. Mięso umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Składniki marynaty połączyć i wymieszać z mięsem. Odstawić na 15 minut, a w międzyczasie zająć się warzywami. 

2. Ziemniaki i cebulę obrać, ziemniaki pokroić w dużą kostkę, a cebulę na większe kawałki. 

3. Cebulę i ziemniaki spryskać oliwą, lekko oprószyć solą i oregano. Wymieszać i wyłożyć na dużą blachę (jak w piekarniku). Pomiędzy warzywa ułożyć mięso i polać je pozostałą marynatą. 

4. Piec bez przykrycia przez 30 minut w 180*C. 

5. Po tym czasie do warzyw i mięsa w piekarniku dodać garść pomidorków koktajlowych oraz oliwki. Można w tym momencie posmarować mięso octem winnym wymieszanym z miodem. Całość zapiec jeszcze 20 minut. 

6. Podawać z dowolną surówką. 

Smacznego!!!

Źródło: IG, hilltop.recipes

24 maja 2025

Ciasto drożdżowe / Drożdżówka z truskawkami i rabarbarem

  Pyszna drożdżówka z dodatkiem słodkich truskawek i kwaśnego rabarbaru, a do tego maślana kruszonka. 

Składniki: 

  • 500-550 g mąki pszennej 
  • 1 jajko
  • 1 żółtko 
  • 250 ml ciepłego mleka 
  • 40 g drożdży świeżych 
  • 110 g masła, miękkiego 
  • 100 g cukru 
  • 1 opakowanie cukru waniliowego 
  • szczypta soli 

Dodatkowo: 

  • 200 g truskawek 
  • 2-3 łodygi rabarbaru

Kruszonka: 

  • 80 g zimnego masła 
  • 100 g mąki pszennej 
  • 100 g cukru 
Sposób przygotowania: 

1. W ciepłym, ale nie gorącym mleku rozpuścić drożdże, cukier i łyżkę mąki. Wymieszać i odstawić, aż rozczyn zacznie pracować. 
2. W międzyczasie mąkę przesiać do miski, dodać cukier waniliowy, jajko, żółtko, miękkie masło i szczyptę soli. Dodać wyrośnięty rozczyn i wyrobić ciasto - wyrobiłam mikserem z hakami. Wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na 60 minut do podwojenia objętości. 
3. W międzyczasie umyte truskawki pokroić w ćwiartki, a rabarbar obrać i pokroić w kawałki. 
4. Wyrośnięte ciasto przyłożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch ułożyć truskawki i rabarbar. Przykryć ponownie ściereczką i odstawić na 15 minut. 
5. Wszystkie składniki kruszonką rozetrzeć w palcach. Posypać wierzch ciasta. 
6. Piec w 180*C przez 40 minut. 

Smacznego!!!
 

20 maja 2025

Kasza manna z ciepłym sosem truskawkowym

 Uwielbiam kaszę manną i od czasu do czasu robię sobie i córce na śniadanie lub kolację. Pojawiły się polskie słodkie truskawki, dlatego polecam przygotować sobie taką pyszną sezonową wersję.

Składniki:

  • 230 ml mleka
  • 6 łyżeczek kaszy manny
  • cukier do smaku
  • 5 truskawek + odrobina cukru + sok z cytryny
  • 1-2 świeże truskawki do dekoracji

Sposób przygotowania:

1. Mleko zagotować, posłodzić do smaku, zdjąć z ognia, wsypać kaszę i dokładnie wymieszać. Ponownie postawić na palniku, gotować do uzyskania pożądanej konsystencji cały czas mieszając. Gotową kaszę przełożyć do miski.

2. Przygotować sos truskawkowy. Truskawki umyć, pokroić w kostkę i wrzucić do rondelka lub na patelnię z odrobinką wody. Można rozgnieść widelcem, by szybciej się podgrzały. Lekko posłodzić i dodać soku z cytryny. 

3. Ciepły sos wyłożyć na kaszę i udekorować świeżymi truskawkami. 

 Smacznego!!!

15 maja 2025

Ziemniaki z boczkiem i cebulą do mięs z grilla i piekarnika

 Pyszne ziemniaki z dodatkiem boczku i cebuli to świetny dodatek do pieczonych i grillowanych mięs. Można podawać i na ciepło i na zimno. 

Dodam jeszcze, że to świetny pomysł na wykorzystanie starych ziemniaków, jeśli jeszcze nie kupujecie młodych. Tak przygotowane ziemniaki mają naprawdę świetny smak. Oczywiście te młode też świetnie się tu sprawdzą. Polecam serdecznie! 

Składniki: 

  • 1500 g ziemniaków 
  • 150 g boczku surowego wędzonego w plasterkach 
  • 1 czerwona cebula 
  • 2-3 ząbki czosnku 
  • sól 
  • grubo mielony pieprz 
  • chilli 
  • siekamy koperek 
  • 1 łyżka masła klarowanego 

Sposób przygotowania: 

1. Ziemniaki obrać i ugotować al dente w lekko osolonym wrzątku. Po ugotowaniu odlać wodę i odparować ziemniaki. 

2. W międzyczasie cebulę pokroić w piórka, boczek w paski, a czosnek drobno posiekać. 

3. Na zimnej patelni ułożyć boczek, smażyć do zrumienienia. Zdjąć z patelni, a na wytopiony tłuszcz wrzucić cebulę, a po chwili czosnek i krótko przysmażyć. Wszystko przełożyć do boczku. 

4. Na patelni rozgrzać masło klarowane, pokrojone w grubą kostkę ziemniaki dodać na patelnię i całość lekko zarumienić. Do ziemniaków dodać wcześniej podsmażony boczek z cebulą, doprawić grubo mielonym pieprzem, chilli, lekko posolić. Dodać posiekanego koperku i całość wymieszać. 

5. Przełożyć do salaterki i od razu podawać. Można też przestudzić i jeść na zimno. 

Smacznego!!! 

 Źródło: Tomasz Strzelczyk Oddasz fartucha

13 maja 2025

Omlet z chorizo, cebulą i mozzarellą

 Witajcie. Omlety uwielbiam, nie tylko dlatego, że są pyszne, ale również syte :-)



Składniki:

  • 2 jajka 
  • 1/2 kulki mozzarelli
  • kawałek kiełbasy chorizo
  • 1/2 małej cebuli
  • trochę mleka
  • sól, pieprz
  • olej

Sposób przygotowania:

1.Chorizo pokroić w plasterki, cebulę posiekać, obsmażyć na oleju. 

2. W międzyczasie jajka wymieszać widelcem z mlekiem, solą i pieprzem. Kulkę mozzarelli pokroić w plastry.

3. Na patelnię wlać mieszankę jajeczną, dorzucić na wierzch plasterki mozzarelli. Smażyć pod przykryciem, aż wierzch omletu się zetnie. 

Smacznego!!!

8 maja 2025

Siekane kotlety z dorsza

 Bardzo dobre kotlety rybne, do których zamierzam wracać częściej. 

Składniki:

  • 400-450 g filetów z dorsza
  • 2 jajka 
  • 2 łyżki siekanego koperku 
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej 
  • 80-100 g tartego żółtego sera 
  • 2 łyżki majonezu 
  • sok z 1/2 cebuli 
  • sól, pieprz 
  • olej do smażenia 

Sposób przygotowania: 

1. Jeśli używasz mrożonych filetów, należy je wcześniej odmrozić i wytrzeć z nadmiaru wody ręcznikiem papierowym. 

2. Filety z ryby pokroić w kostkę i wrzucić do miski. Wbić jajka, dodać sól, pieprz, mąkę ziemniaczaną, tarty ser majonez, sok z cytryny i koperek. Wszystko wymieszać. 

3. Na patelni rozgrzać olej, nakładać porcje i smażyć kotlety z obu stron na złoto. 

4. Usmażone kotlety odsączyć na ręczniki papierowym. Podawać z ulubionymi dodatkami.

Smacznego!!!

6 maja 2025

Roladki schabowe z kiszoną kapustą

 Dziś roladki schabowe z dodatkiem kiszonej kapusty. 

Składniki:

  • 5 kotletów schabowych

Farsz: 

  • 30 dag kiszonej kapusty
  • 1 mała cebulka
  • łyżka masła
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1.  Schabowe rozbić tłuczkiem, oprószyć solą i pieprzem. 

2. Cebulę posiekać, kapustę pokroić. Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju, podsmażyć cebulkę, a po chwili dodać kapustę i całość chwilę smażyć. Delikatnie podlać wodą i dusić, aż kapusta zmięknie. 

3. Na każdego kotleta nakładać trochę farszu i zwinąć. Można spiąć wykałaczkami. 

4. Roladki obsmażyć na patelni z każdej strony. Następnie podlać odrobiną wody i dusić pod przykryciem, odwracając co jakiś czas, aż mięso będzie miękkie. 

5. Z powstałego wywaru można zrobić sos, zagęszczając wywar mąką ze śmietaną. Doprawić do smaku.

Smacznego!!!